Haber

ABD: “Kuzey Kore, Ukrayna’da kullanılmak üzere Rus Wagner grubuna silah sattı”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, Kuzey Kore’nin Ukrayna’daki savaşta kullanılmak üzere Rus paralı asker şirketi Wagner’e silah sattığını söyledi. Pyongyang yönetimi ve Wagner iddiayı yalanladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Kirby, “Wagner, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarını desteklemek için dünya çapında silah tedarikçileri arıyor. Geçen ay Kuzey Kore, Wagner’in kullanması için Rusya’ya piyade roketleri ve füzeleri teslim etti.” Wagner’in Ukrayna’da ayda 100 milyon dolardan fazla para harcadığına dikkat çeken Kirby, “Kuzey Kore’nin, askeri teçhizatın parasını ödeyen Wagner’e ilk silah teslimatını tamamladığını teyit edebiliriz.” dedi. Kirby, “Wagner’e teslim edilen malzeme miktarının Ukrayna’daki savaşın dinamiklerini değiştirmeyeceğini takdir ediyoruz. Ancak Kuzey Kore’nin daha fazla askeri teçhizat tedarik etmeyi planladığından kesinlikle endişe duyuyoruz.”

Kuzey Kore ve Wagner’den yalanlama

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin Rusya ile hiçbir zaman ortada gerçekleşmeyen “silah ticareti” konusundaki ilkeli duruşunun değişmediği belirtildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ve Wagner’in başı ile tanınan Rus iş adamı Yevgeny Prigozhin de Kirby’nin iddiasını “dedikodu ve spekülasyon” olarak nitelendirdi. Kirby’nin varsayımlara dayalı açıklama yapma alışkanlığı olduğunu kaydeden Prigozhin, “Kuzey Kore’nin uzun süredir Rusya’ya silah tedarik etmediğini herkes biliyor. Hatta bu yönde bir çaba da gösterilmedi. Bu nedenle Kuzey Kore’den silah tedariki yapılıyor. , dedikodu ve spekülasyon. başka bir şey değil” dedi. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu