Haber

Türleri Karıştırmak İklim Değişikliğine Karşı Savunmasızlığı Azaltır

CANBERRA, 31 Ocak (Xinhua) — Avustralya’da yapılan bir araştırma, hibrit suşların üremesinin iklim değişikliğine karşı savunmasızlığı azaltabileceğini buldu.

Salı günü yayınlanan bir çalışmada, Flinders Üniversitesi ve Canberra Üniversitesi’nden araştırmacılar, farklı cinsleri karıştırma süreci olan melezlemenin, küresel ısınmanın tehdit ettiği popülasyonların yok olma riskini azaltabileceğine dair kanıtlar buldular.

Ekip, bir rakım eğimi boyunca beş tropikal gökkuşağı balığı örneği toplamak için kuzeydoğu Avustralya’nın ıslak tropikal bölgelerine gitti.

Daha soğuk yüksek rakımlı habitatlardan gelen ırklar, çevresel değişkenliğe uyum sağlamakta daha fazla zorluk çekme eğilimindedir.

Araştırmacılar, numunelerden elde edilen genomik verileri analiz ederek gökkuşağı balıklarının birçok saf ve hibrit popülasyonunu keşfettiler ve habitatları boyunca iklim değişikliğine uyum sağlamalarını sağlayan genleri belirlediler.

Flinders Üniversitesi’nden çalışmanın baş yazarı Chris Brauer, çevresel modellerin, sıcağa adapte olmuş ova ırklarıyla çiftleşen soğuğa adapte olmuş yüksek bölge gökkuşağı balık suşlarının popülasyonlarının gelecekteki iklimlere karşı daha az savunmasız olduğunu kanıtladığını söyledi.

Brauer basın açıklamasında, “Bu karışık popülasyonlar, iklim adaptasyonu için önemli olduğunu düşündüğümüz genlerde daha fazla çeşitlilik içeriyor ve bu nedenle daha sıcak ortamlarda kalma olasılıkları daha yüksek” dedi.

Araştırmacılar, bu kavram, en eski modern insanlar ve Neandertal insanları arasındaki tarihsel karışımla karşılaştırıldığında, bulgularının birçok cins için değerli çıkarımlara sahip olacağını söyledi.

Flinders Moleküler Ekoloji Laboratuvarı’nın yöneticisi Luciano Beheregaray, araştırmanın hibrit popülasyonların yeterince takdir edilmeyen değerini vurguladığını söyledi.

Beheregaray, “Bulgularımız biyoçeşitlilik için iyi bir haber. Genetik karışımın, iklim değişikliği tarafından tehdit edilen türlerin doğal evrimsel iyileşmesine katkıda bulunabilecek koruma için önemli bir araç olduğunu gösteriyor” dedi.

haber-kagizman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu