Haber

Temiz çevreyi ve düşük tüketimi teşvik etmek için tekstil fabrikalarına gereklilikler getirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ‘Tekstil Sektöründe Temiz Üretim Uygulamaları Genelgesi’ni yayınladı. 81 il valiliğine gönderilen genelge ile dokuma kesim faaliyetlerinin çevreye olan olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, hava ve su kirliliğinin önlenmesi, su ve elektrik tüketiminin azaltılması için pak üretim teknolojilerinin uygulanması amaçlanıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yayınlanan genelge ile Türkiye’de dokuma üretimi yapılan illerde ciddi şikayetlere neden olan dokuma fabrikalarının bacalarından atmosfere salınan yağ buharının, yeni teknolojilerle azaltılması amaçlanıyor. dokuma tesislerinden kaynaklanan güç tüketimini ve hava emisyonlarını azaltmak amaçlanmaktadır. Genelge ile ilk kez sektöre özel uçucu organik bileşik ve toz emisyonlarının azaltılması için sınır değer belirlendi. Bu fiyata uyulması, üretim başına elektrik tüketiminin azaltılması ve raporlanması, toz emisyonlarının azaltılması için uygun arıtma sistemlerinin uygulanması ve uygun bilgi teknolojileri kullanılarak emisyonların çevrimiçi izlenmesi zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca dokuma atık sularından kaynaklanan renk tüketimi ve arıtılmış atık suların tekrar kullanımı için dokuma işletmelerinde boya banyosu atık sularında renk tüketimi yapılarak tuzlu suyun kumaş boyama ve yıkamada tekrar kullanılmasını sağlayan teknikler geliştirilmiştir. vazgeçilmez hale getirildi. Su ve elektrik tasarrufu için atıksuların arıtıldıktan sonra olası alanlarda tekrar kullanılması, soğutma suları ve kirletici yükü düşük atıksuların ise mümkün olduğunca toplanarak tekrar kullanılması zorunlu hale getirildi.

Öte yandan su tüketiminin yoğun olduğu dokuma branşında ise su tüketimini azaltmak ve bilinçsiz yeraltı suyu tüketimini önlemek amacıyla işletmede tüketilen suyun ölçümü, takibi ve debisi cihazlarla ve otomatik kapanmalarla kontrol edilecek. -kapalı vanalar. Su kaynaklarının kıt olduğu bölgelerde, Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren tesislerin proses suyu ihtiyacı OSB’den karşılanacak ve OSB’ye bağlı atık su arıtma tesisi atık sularının tekrar kullanılması sağlanacaktır.

Genelgede, söz konusu teknikler 10 ton/gün ve üzeri kapasiteli dokuma tesislerinde 15 Ocak 2024 tarihine, 5 ton/gün-10 ton/gün kapasiteli dokuma tesislerinde 15 Ocak 2025 tarihine kadar uygulanacak. , kapasitesi 5 ton/gün altı dokuma tesislerinde ise 15 Ocak 2026 tarihine kadar. uygulanacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu