Haber

12 İlçede 80 Mobil Atık Dağıtım Merkezi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sıfır Atık Projesi kapsamında 12 ilçede 80 noktada Taşınabilir Atık Dağıtım Merkezi kurdu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, farklı atıkların kaynağında toplanması ve geri dönüşümü konusunda bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda ilçe belediyeleri ile birlikte belirlenen 80 noktada Taşınabilir Atık Teslim Merkezi kurdu.

SIFIR ATIK PROJESİ

Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın liderliğindeki Sıfır Atık Projesi kapsamında en büyük katkıyı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sağlıyor.

TAŞINABİLİR ATIK TAŞIMA MERKEZİ 80 NOKTAYA

Çevre ve insan sağlığı ile tüm kaynakların korunmasını amaçlayan Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında “Mobil Atık Toplama Merkezlerinin Kurulmasına İlişkin Ortak Hizmet Protokolü” imzalandı. Protokol kapsamında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 12 ilçede toplam 80 noktada Taşınabilir Atık Toplama Merkezi kuruldu.

GERİ DÖNÜŞÜM

Vatandaşların evlerinde kaynağında biriktirdiği atıkların (kağıt, cam, metal, plastik atıklar, atık elektrikli ve elektronik eşya, atık piller ve bitkisel atık yağlar) ayrı ayrı geri kazanımının/geri dönüşümünün sağlanması ve çevreye kazandırılması amaçlanmaktadır. bu sistemdeki insanlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilerek devreye alınan Taşınabilir Atık Toplama Merkezlerinde biriken atıkların toplanması, taşınması ve geri kazanımına ilişkin iş ve işlemler ilçe belediyeleri tarafından yürütülecek. Toplanan atıklar geri dönüştürülerek döngüsel ekonomiye katkı sağlanacaktır. Taşınabilir Atık Geri Kazanım Merkezleri ile sıfır atık bilincinin yaygınlaştırılması ve farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-korkut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu